יום שלישי, 26 בינואר 2021

מיקרוסקופ נירנברג Nuremberg-type microscopes, ca.1800

 בעת שאנו אומרים משהו "עתיק" בכלל או "רהיט עתיק" בפרט, מה זה אומר? לפי חוק העתיקות  "..נכס, בין תלוש ובין מחובר, שנעשה בידי אדם לפני שנת 1700 לספירה הכללית, לרבות דבר שהוסף לו לאחר מכן והוא חלק בלתי נפרד ממנו...". 

בעצם הרבה מאוד רהיטים וחפצים שנחשבים ל"עתיקים" אינם כאילו היות ומספר לא מבוטל מהם נוצרו אחרי 1700. לכן, בעת שאני כותב "מיקרוסקופ עתיק" אני אומר דבר שגוי כי המיקרוסקופ שאנחנו משקמים בסדנה בימים אילו מתאים להגדרה 'ישן' מהטעם הפשוט שהוא נוצר אחרי 1700.

לא אכתוב כאן פוסט מלומד על ההסטוריה של המיקרוסקופים חברי יובל היטיב ממני לעשות כן. הקורא המבקש להרחיב את ידיעותיו (כי המוזה זקוקה לפעמים לסיפור..) יכול להיכנס לאתר של יובל ולצפות במיקרוסקופ ולקרוא את מה שיובל כתב באתרו. אני מקווה לפתות את יובל לכתוב עבור הבלוג הנוכחי מאמר שישרת את אילו שקוראים עברית בלבד וירחיב את השכלתם.

בינתיים, עד שיובל יתרצה כמה קישורים לאתר שלו

1. הדף שמציג את המיקרוסקופ שאנחנו משקמים כרגע.

2. אוסף המיקרוסקופים של יובל.

3.  רשימת ספרות מתוך האתר של יובל

4. מיקרוסקופים מוקדמים.

5. הערך מיקרוסקופ מתוך ויקיפדיה

6. ציר הזמן של התפתחות המיקרוסקופים האופטיים (באנגגלית)


היום בסדנה 26-1-21 מיקרוסקופ הכנת טבעות

היום אין יובל, אז זה רק אני ורון. החלטנו להכין את טבעות הצינורות. חשבנו קצת על הגישה והרי מהלך העבודה:

1. שירטוט במחוגת עוקצים על חתיכות ספלי מהגוני בעובי 5 ס"מ.

 2. חיתוך במסור סרט לפי השירטוט.
3. העלאת העיגולים החתוכים על מחרטה לחריטת איזון בין העוקצים ויצירת מדרגה עבור התופסנית.


4. עבודה על התופסנית וחריטת טבעות.5. שיוף וגימור

6. חיתוך הטבעת במפסלת חיתוכים וסיימנו.
 
העתק מול מקור

צינור מס' 3 עם טבעת

יום שני, 25 בינואר 2021

היום בסדנה 25-1-21 מיקרוסקופ עתיק קידוח צינור מס' 3

 הקידוח של צינור מס' 3 היה כאב ראש והציג בעייה של מקדח קצר עבור קידוח עמוק. כדי לפתור את הבעייה הכנו מאריך ממוט פלדה. קדחנו את המוט בעזרת המחרטה ויצרנו עבור קנה המקדח חור השחלה. בצידו קדחנו חור עבור בורג נעילה 5 מ"מ השחלנו את המקדח השקען ויובל קדח את הצינור. 

יובל מבצע קידוח של צינור מס' 3יש לשים לב לפרטים ולעומק הקידוח
היום בסדנה 25-1-21 מיקרוסקופ עתיק

 היום נפגשנו בסדנה - יובל, רון ואנוכי. המשימות היום הן חריטת צינור מס' 2 וקידוח לקראת המשך העבודה, חריטת צינור מס' 3 וקידוח. בסוף התהליך צריכים להתקבל 3 צינורות שניתן להשחילם אחד לתוך הבא אחריו. הבעייה היא חוסר במקדח 30 שאותו פתר יובל (הוא הביא מקדח חדש איתו לאחר ששוחחנו יום לפני). אבל הקידוח האחרון היה בעייתי כי שם היה צורך במקדח ארוך בקוטר 35. יצרנו מאריך ממוט פלדה ופתרנו את הבעייה. יובל למד לחרוט על מחרטה גדולה ועבדנו מ 09:00 בבוקר עד 15:00אחה"צ. שכחנו לאכול...היינו שקועים בקסם של העבודה בעץ..

קצת תמונות:

הכנה לקידוח צינור מס' 2

קידוח צינור מס' 2

יובל חורט את צינור מס' 3. בשלב זה חריטת איזון לפני קידוחחריטת איזון לצינורות עתידיים
יום ראשון, 24 בינואר 2021

היום בסדנה 24-1-21 מיקרוסקופ עתיק

 היום יובל ביקש שניקח מידות מהמיקרוסקופ המועמד לשיקום.

אז קודם נציג את המיקרוסקופ:מיקרוסקופ זה נוצר במאה ה18 בעיירה נירנברג שבגרמניה או בסביבתה על ידי יצרני הצעצועים באזור. בעלי מלאכה אלה היו, ועדיין מפורסמים בזכות צעצועי העץ שלהם. מיקרוסקופים של נירנברג כולם בנויים עם גוף מרכזי המורכב משני צינורות   שאחד מהם עשוי עץ ומצופה נייר והשני עשוי קרטון. גוף מיקרוסקופ זה מוכנס לצינור קרטון שלישי, הנתמך בשלושה עמודים על בסיס עץ. המיקוד מושג ע"י החלקת גוף המיקרוסקופ בתוך צינור הקרטון התומך. הדגימה נותרה קבועה על ידי שלב קפיצי והיא מוארת מלמטה על ידי מראת החזר אור. בנוסף, הצינור העליון (המחזיק את העינית ועדשות השדה) מחליק בתוך צינור הבסיס (המחזיק את עדשת האובייקטיב). האופטיקה מורכבת משלוש עדשות בלבד: עינית, עדשת שדה ועדשת אובייקטיב. דגימות הותקנו במחזיק דגימה מעץ והוחזקו על ידי מסילת מחזיק דגימות תואם עם קפיץ. המראה מחזירת האור מורכבת על בסיס עץ מסתובב. הגוף האופטי של המיקרוסקופ הוא 15-18 ס"מ, והגובה הכולל של מכשיר זה הוא כ 32 ס"מ.
לכל המיקרוסקופים של נירנברג יש מעט קישוטים. מיקרוסקופ זה מכסה את בסיס התמיכה ונייר מודפס המכסה את צינור הגוף. הסגנון הפופולרי הזה, העיצוב המכוסה בחצובה מכוסה שאגרין, עוצב על פי המיקרוסקופים האלגנטיים יותר של קולפר מראשית המאה ה -18. 
לרבים מכלים אלה ראשי תיבות שנצרבו בחלקו התחתי של בסיס העץ, חלקם מוקפים במעגל, חלקם בצורת לב.


עכשיו הנתונים שלקחתי עם קליבר פנים וחוץ:ותמונה כללית עם סרגל שיהיה קנה מידה:


מחר יובל יגיע לסדנה ונוכל להתקדם במשימות. 

קישורים:

Edmund Culpeper 

יום שלישי, 19 בינואר 2021

היום בסדנה 19-1-21 צעדים ראשונים בשיחזור מיקרוסקופ עתיק

 אתמול בבוקר ביקר אותנו חבר ותיק -יובל גורן. את הביקור הזה הקדימו שיחות טלפון ותקשורת רשת הנוגעות לאחד העיסוקים של יובל - מיקרוסקופים עתיקים החל מהמצאתם עד סוף המאה התשע עשרה בערך - הבלוג של יובל 

היות וכל המשתתפים (יובל, עזיז ורון)מתלהבים מהרעיון של בניית מיקרוסקופ שסגנונו עתיק, החלטנו להתחיל לשחזר מיקרוסקופ שיובל הביא לסדנה לצרכי לימוד והיום בבוקר התחלנו במלאכה. 

המשימה הראשונה היא יצירת שני צינורות שניתן להשחיל אותם זה לתוך זה. על צינור אחד ניצור מגרעת לתוכה תיכנס עדשה (יובל גם הביא עדשות השייכות לתקופה). קוטר פנים של הצינור עליו יושבת העדשה 24.5 מ"מ. אז היום חתכנו קצת מהגוני וקדחנו בדיוק בקוטר. אני שואל את רון: "איזה מקדח יתאים לדעתך"? ..."24 מ"מ.." עונה לי רון .."הרי בשיוף לא נוריד הרבה אז יתאים.." . לדעתי רון צודק ואם לא אז נפסול ונתחיל שוב. בינתיים מתברר שהסוללות של הקליברים הדיגיטליים שלנו מתות וצריך סוללות חדשות, אז רון הלך לקנות סוללות ומחר נתקין אותן.

קדחנו ושייפנו ויצא חור של 26 מ"מ בסוף. סימנתי לעצמנו נכשל!!! מחר נתחיל שוב...

קצת תמונות ממהלך העבודה:

גושי העץ לאחר ניסור לפני חריטה וקידוח

קידוח

הצילינדר לאחר חריטה וקידוח ראשוניים


 סרטון קצר הממחיש את אופן הקידוח

יום שלישי, 16 בינואר 2018

היום בסדנה 16-8-15 תפעול שעון אגוז אמריקאי
הוסף כיתוב
הוסף כיתוב

הוסף כיתוב

הוסף כיתוב

הוסף כיתוב

הוסף כיתוב

הוסף כיתוב

יום ראשון, 5 ביולי 2015

תגובה על מאמרו של חברי אייל גילת: מודרניזם סקנדינבי - חלק ג

אייל גילת חברי פרסם בבלוג הנפלא שלו מאמר חדש: 
"מודרניזם סקנדינבי - חלק ג" . מדובר בסדרת מאמרים מצוינת שאייל כתב על עיצוב רהיטים ועונה על שאלות לכאורה תמימות: "מהו מודרניזם בעיצוב רהיטים ומהו רהיט מודרני?..". אני מביא כאן את תגובתי ברשת למאמר. עכשיו עלינו לחכות שאייל יכתוב את שאר המאמרים המשלימים, אז, אוכל להעלות סדרת השאלות הממתינות באמתחתי לקידום הבנת הנושא. להלן תגובתי ברשת...

"...אז כאן מתחילים הרהיטים המודרניים משאת נפשו של אייל גילת. בעצם אנחנו מדברים על ריהוט סקנדינבי עם יסודות אנגליים. הדבר המדהים שכל החידוש הזה בא בחסות ומימון ממשלתי. לרוב תנועה אמנותית היא חידוש מרדני הקורא תיגר על הרשויות והממסד. כאן אנחנו עדים לממסד התומך בשינוי שיוליד תנועה, כל זה, על בסיס של ערכים חברתיים.......לא ייאמן. קל לראות שיש קוי עיצוב משותפים לבאוהאוס הגרמני ולמודרניזם הסקנדינבי - בעיקר פונקציונאליות. לא הייתה הפרייה הדיית? האם העיצוב הסקנדינבי לא יצר משוב בעיצוב האנגלי? אני מתחיל להבין שיהיה לי קשה למקם את עבודתי בעץ כמסורתית בכל מובן שהוא נובע מלוח זמנים. למעשה אייל אכן ענית על שאלתי המציקה : "..מהו מודרניזם?.." למרות שהפוסט האחרון העוסק במודרניזם סקנדינבי לא נכתב עדיין. אשמח אם בתום ההליך תכתוב גם לוח זמנים של התפתחות המודרניזם על הפוסטים שפורסמו - מה שיתן לי אפשרות לכתוב משהו מסכם ומסתמך על המאמץ שבצעת.
אתה יכול להשתבח במלאכה
חברך, עזיז סובח..." 
התגובה פורסמה בגוגל פלוס

יום שני, 4 במאי 2015

שולחן המסור שלנו

לפני כמה ימים צלצל הטלפון הנייד שלי: "...שלום אני יוסי מחיפה, ראיתי את שולחן המסור שלכם ביוטיוב, האם אני יכול לקבל עזרה בבניית שולחן כזה עבור הסדנה שלי?...". "כמובן" אני עונה ומזמין אותו לסדנה. בתום השיחה ההדגמות וההתייעצויות, יוסי מבקש מידות ואני מבטיח להעלות כל מה שהוא צריך. כבר דיברנו על מסור השולחן שלנו ברשומה אחרת והיא מכילה את התמונות והסרטונים הנוגעים לעניין. אעלה כאן עבור יוסי מידות ודגם כללי בלבד - בשאר עליו להתנסות בעצמו...וגם סרטון קצר ..השלד עשוי פרופיל 50X50 מגולוון
המסור שלנו בסדנה מצוייד בגלגלים התורמים לגובה עוד 23 ס"מ.
בדגם הנוכחי אין בינתיים סרגלי חיתוך אבל הם קיימים במסור שלנו בסדנה. אז עד שאעלה סרטון משודרג ומשופר אפשר לצפות בסרטונים בערוץ היוטיוב שלנו

יום שישי, 1 במאי 2015

על תזמון מערכת גלגלי השיניים בתכנית CAD לעומת התזמון בשעון אמיתי

לאחרונה אני נמצא בין שני עולמות: האחד מדומה ושם אני יוצר שעון בתכנית CAD, השני נמצא בסדנה הקטנה שם אנחנו בונים שעון מעץ מייפל עם מסגרת מאגוז אמריקאי. השעון המדומה מציב אתגרי בנייה ודיוק הדורשים סבלנות ליד המקלדת, תיקוני מיקומים ועיצוב שיניים בגלגל השיניים, השעון האמיתי בסדנה מציג בעיות של חיכוך בעולם האמתי, שיוף פינות מחוספסות וסבלנות אחרת. את האחד אני יוצר כאשר בני הבית ישנים, ברכבת בדרכי לאוניברסיטה, את השעון השני אני בונה עם רון בימי א' בין השעות שמונה בבוקר לצהרי היום ובינות כוסות הקפה והאורחים המזדמנים לסדנה. אז התקדמתי קצת בתיאום גלגלי השיניים ובתיזמונם בשעון המדומה, בשעון האמיתי אני יודע לעשות זאת כבר זמן מה...
סרטון קצרצר